A tartós bérlet vagy más néven operatív lízing a vállalkozások számára eddig is egy jó lehetőség volt a céges autóvásárlás alternatívájaként, az utóbbi hónapokban erősen megváltozott gazdasági környezet azonban egyre vonzóbbá teszi ezt a konstrukciót.
A tartós bérlet lényege, hogy a vállalkozásnak nem kell megvásárolnia a kiszemelt járművet, hanem havidíjat fizet a lízingbe adónak az autó használatáért. Ez eleve több szempontból is előnyös lehet, például nem igényel tőkebefektetést, így nem köti le a cég szabad pénzeszközeit és az autó üzemeltetésével kapcsolatos összes szolgáltatás és költség megjelenik a bérleti díj havi számlájában – nem szükséges különféle adó / biztosítás / értékcsökkenés / javítás / abroncs / bérautó számlákkal bajlódni.
A fenti előnyökhöz azonban egyre inkább hozzájárul a finanszírozás költségeinek optimalizálása is, az utóbbi hónapokban megemelkedett kamatszint következtében. A KKV-k és egyéb cégek, akár multik számára is rendkívül gazdaságos lehet a lízingelés az adó és kamat visszaigénylések miatt, ugyanis a jegybanki alapkamat emelkedése - mely az alábbi képen látható - a magánszemélyként történő, hitellel finanszírozott vásárlásoknál egyértelműen megemeli a fizetendő díjakat, az operatív lízinggel futó céges autóknál viszont a teljes bérleti díj elszámolható költségként, ezáltal pedig a magasabb kamatok is.
A kamat mellett az elszámolható, illetve levonható díjak másik fontos összetevője az áfa. Ez a tétel a vállalatok számára az üzleti használat arányában visszaigényelhető, míg magánszemélyként történő autóvásárlásnál teljes mértékben a tulajdonost terheli. Márpedig az áfa mértéke egész Európában Magyarországon a legmagasabb. Amint az a lenti ábrán látható, hazánkban 27% az áfa mértéke, míg a szomszédos Szlovákiában 20%, Németországban pedig 19% az áfa.
Ugyan az áfa mértéke változatlan, így előre tervezhető, a kamatok elszámolhatósága mellett a gyakorlatban mégis ez jelenti a legnagyobb megtakarítást a tartós bérletek esetében, a szó szoros értelmében ezért éri meg a céges autó.
A klasszikus autó bérleten kívül, amik a rövid távú (Next Auto által kínálható minimum 1 nap maximum 11 hónap) bérletek, ide tartozik még a nyílt végű pénzügyi és az operatív lízing is. A vállalati személygépkocsi (hosszú távú) bérbevétele kapcsán azonban nem szabad elfelejteni, hogy kizárólag a céges, munkatevékenység érdekében megtett kilométerekre vonatkozó áfa vonható le, ezért a bérleti díjat és a megtett utat vállalatonként házon belül kell leosztani és arányosítani.
Azonban ez kizárólag csak a lízingbe vevőre tartozik, így tehát amennyiben a céges úthasználat jelentősen meghaladja az 50%-ot, úgy érdemes bevezetni az útnyilvántartással járó adminisztrációt, figyelembe véve, hogy az átalány által maximum a havidíj 50%-a igényelhető vissza.
Miért érdemes most céges autót lízingelni?
- a fizetett bérleti díjak teljes mértékben elszámolhatók
- a bérleti díjak ÁFA-tartalma az üzleti használat arányában visszaigényelhető
- a bérleti díjak a társasági adóalapot is csökkentik
- a kkv-k a kamat akár teljes összegét levonhatják a társasági adóból
Ezek mellett a cég egyetlen havi számlával elintézheti a teljes adminisztrációt, nem kell egy autó teljes fenntartásával foglalkozni.
Írta: Németh Natália